Haluksy, czyli deformacje palucha koślawego, to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie kobiet. W przypadku, gdy inne metody leczenia zawodzą, konieczna może być operacja. Sporo pacjentów zastanawia się, jak wygląda zabieg usuwania haluksów, a szczególnie, czy odbywa się on pod narkozą. Co warto wiedzieć na ten temat?
Usuwanie haluksów – czy pacjent odczuwa ból podczas operacji?
Operacja haluksów może być przeprowadzana w różnego rodzaju znieczuleniach. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe lub przewodowe, co oznacza brak bólu w operowanej części ciała. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy pacjent tego wymaga lub istnieją wskazania medyczne, stosuje się znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Decyzja o wyborze rodzaju znieczulenia jest podejmowana wspólnie przez pacjenta i anestezjologa na podstawie indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.
Co warto wiedzieć o rodzajach znieczulenia?
Znieczulenie miejscowe polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio w okolice operowanej stopy, co powoduje znieczulenie wyłącznie tego obszaru. Dzięki temu pacjent jest świadomy, ale nie odczuwa bólu w miejscu zabiegu usuwania haluksów. Na czym polegają pozostałe rodzaje?
-
Znieczulenie przewodowe, zwane również blokadą regionalną obejmuje już większy obszar ciała. Polega na wstrzyknięciu leku znieczulającego w okolice nerwów przewodzących ból z operowanej stopy. Ten rodzaj może być stosowany w przypadku bardziej skomplikowanych operacji, gdzie wymagane jest znieczulenie większych partii ciała.
-
Narkoza, czyli znieczulenie ogólne, jest stosowana rzadziej, zazwyczaj w wyjątkowych sytuacjach. Polega ona na wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego snu, podczas którego nie odczuwa on bólu ani nie jest świadomy przebiegu operacji. Narkoza jest bezpieczna i stosowana pod ścisłym nadzorem anestezjologa, który kontroluje stan osoby przez cały czas trwania zabiegu.
Każdy rodzaj znieczulenia ma swoje zalety i wady, a decyzja o jego wyborze jest w dużym stopniu uzależniona od tego, jak rozległa jest operacja i czy pacjent zmaga się z dodatkowymi schorzeniami.
Jak wygląda usuwanie haluksów?
Przed operacją przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja, podczas której omawiane są wszystkie dostępne opcje oraz ryzyka związane z każdym typem znieczulenia. Dzięki temu pacjent ma pełną świadomość procesu operacyjnego i może czuć się bezpiecznie, wiedząc, że zabieg zostanie przeprowadzony w najbardziej komfortowy dla niego sposób.
Sam zabieg usuwania haluksów jest przeprowadzany przy użyciu nowoczesnych technik chirurgicznych. Najważniejsze jest to, że operacja jest bezbolesna. Po zabiegu pacjenci często obawiają się długiej rekonwalescencji. Na szczęście, współczesne metody operacyjne pozwalają na szybki powrót do aktywności. Już następnego dnia po operacji pacjent może chodzić w specjalnym obuwiu pooperacyjnym, co znacznie skraca czas powrotu do pełnej sprawności.