Jesteś posiadaczką włosów o wysokiej porowatości i chcesz zadbać o ich kondycję? Chociaż wysokoporowate kosmyki nie są łatwe do ujarzmienia, istnieje dobra wiadomość. Dzięki starannie dobranej pielęgnacji możesz przywrócić im zdrowy wygląd! Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, szukając kosmetyków dla siebie.

Najważniejsze potrzeby włosów o wysokiej porowatości

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate? Najprościej mówiąc, łuski takich włosów są mocno odchylone od rdzenia, przez co ich powierzchnia jest postrzępiona i nierówna. Kosmyki często mają tendencję do skrętu, ale także łatwo się plączą i wyglądają na zaniedbane. Włosy o wysokim stopniu porowatości są suche, szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Brakuje im elastyczności, a na skutek inwazyjnych zabiegów fryzjerskich czy stylizacji kruszą się, rozdwajają na końcach i nadmiernie wypadają.

Czego zatem potrzebują włosy wysokoporowate? Pielęgnacja powinna skupiać się na ich odbudowie i regeneracji. Warto zadbać także o nawilżenie i natłuszczenie włosów. Odpowiednie kosmetyki pomogą dociążyć pasma, aby fryzura była bardziej lśniąca i gładka, a także podatna na stylizację.

Proteiny i humektanty w pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Bez względu na typ włosów kluczowe znaczenie w ich pielęgnacji ma zachowanie równowagi PEH, czyli odpowiedniego balansu pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Wszystkie te składniki są potrzebne włosom wysokoporowatym, ale nie w takiej samej ilości. Mają też odmienny wpływ na włosy.

Proteiny pozwalają uzupełnić ubytki w łuskach włosów i działają wygładzająco. W wypadku włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzają się proteiny wielkocząsteczkowe, na przykład jedwabiu, pszenicy czy owsa. Warto szukać ich w kosmetykach pielęgnacyjnych – odżywkach i maskach. Odżywka do włosów wysokoporowatych powinna zawierać także humektanty, czyli składniki, które zatrzymują wilgoć i działają nawilżająco. Dzięki nim twoje pasma staną się bardziej sprężyste, elastyczne i pełne blasku. Do humektantów zaliczamy między innymi wyciąg z aloesu, glicerynę i kwas hialuronowy.

Emolienty – niezbędne w walce o lśniące i gładkie włosy

Włosy wysokoporowate kochają emolienty! Składniki te posiadają doskonałe właściwości natłuszczające, zapobiegają nadmiernej łamliwości włosów i poprawiają ich elastyczność. Zatrzymują wilgoć i cenne składniki odżywcze wewnątrz włosów, tym samym nawilżając je i wzmacniąjąc. Emolientowa odżywka do włosów wysokoporowatych sprawi, że pasma staną się gładkie, lejące i przyjemne w dotyku. Jakich komponentów szukać więc w składzie kosmetyków? Zwróć uwagę na substancje z dużą zawartością kwasów tłuszczowych i witamin, takich jak masło shea, masło mango, olej jojoba czy olejek arganowy.

Czego potrzebują włosy o wysokim stopniu porowatości? Kluczem do sukcesu w pielęgnacji jest zachowanie równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Wybieraj składniki, które nawilżą i dociążą pasma, a jednocześnie przywrócą im blask i miękkość.

O autorze

Publikuję tylko i wyłącznie artykuły sponsorowane.