Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Chcą, aby nawiązały przyjaźnie, dobrze radziły sobie w szkole i dorastały, by prowadzić szczęśliwe, zdrowe życie. A rodzice dołożą wszelkich starań, aby spełnić to marzenie. Jednak nawet przy najlepszych intencjach i niezachwianym zaangażowaniu uzależnienia i nadużywanie substancji psychoaktywnych mogą zakłócać życie dziecka. Wpływ rozwoju negatywnego związku – lub uzależnienia – od narkotyków lub alkoholu jest szczególnie szkodliwy dla młodych ludzi. Może potencjalnie zagrozić planom na przyszłość, czyniąc życie nastolatka i dorosłego trudniejszym i prowadząc do kumulacji innych problemów. Są to oczywiście konsekwencje, których zarówno dzieci, jak i rodzice chcą uniknąć.

Czy wiesz, że dzieci palaczy czterokrotnie częściej same zaczynają palić.

Niestety, nie ma gwarantowanego sposobu, aby całkowicie zapobiec eksperymentowaniu, niewłaściwemu używaniu lub uzależnieniu się dziecka od narkotyków lub alkoholu. Istnieją jednak strategie, które rodzice i opiekunowie mogą zastosować, aby zmniejszyć ryzyko uzależnienia u dziecka. Najlepszym podejściem może być szczera rozmowa na temat spożywania alkoholu i narkotyków. Zamiast tylko tworzyć atmosferę niechęci lub dezaprobaty wobec tych substancji, rodzice powinni skupić się na potencjalnym wpływie, jaki narkotyki i alkohol mogą mieć.

dziecko palacza a palenie papierosów przez dzieci

Podanie przykładów może pomóc dzieciom naprawdę zrozumieć powagę tych skutków, zwłaszcza że mogą nie znać różnych istniejących klasyfikacji leków . Od mówienia i robienia rzeczy, których w przeciwnym razie nigdy by nie wzięli pod uwagę, po bardziej niebezpieczne konsekwencje, takie jak krzywda fizyczna, psychiczna lub emocjonalna wyrządzona sobie lub innym – wpływ substancji na ludzi jest poważną sprawą. A to sprawia, że ​​dyskusja o alkoholu i narkotykach jest o wiele pilniejsza. Ten przewodnik omawia podstawy i stanowi dobry punkt wyjścia dla opiekunów, aby mogli poradzić sobie z trudnymi rozmowami i zmniejszyć ryzyko uzależnienia dziecka.

Wpływ narkotyków i alkoholu na dzieci i młodzież

Bardziej niż niechęć do spożywania przez dzieci narkotyków i alkoholu jest strach przed potencjalnym negatywnym wpływem na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Istnieją poparte badaniami naukowymi wyjaśnienia dotyczące wieku, w którym można legalnie spożywać alkohol – który w USA wynosi 21 lat – a także uzasadnień w przypadku nielegalnych substancji. Wiele z nich wiąże się z wpływem, jaki te substancje mogą wywierać na ludzi.

A co się stanie, jeśli dziecko wypije alkohol? Zanim dana osoba ukończy 20. rok życia, jej mózg wciąż się rozwija i regularnie zmienia. Spożywanie alkoholu i narkotyków może zahamować ten wzrost i zakłócić rozwój, utrudniając krytyczne funkcje, takie jak podejmowanie decyzji i odróżnianie dobra od zła. Odpowiedzialna za to część mózgu nazywa się korą przedczołową, a uszkodzenie jej komórek mózgowych w okresie dojrzewania może utrudniać ocenę sytuacji w wieku dorosłym.

Dodatkowo istnieje ryzyko uzależnienia i przedawkowania. Biorąc pod uwagę kilka czynników, takich jak historia rodziny i właściwości fizyczne niektórych narkotyków, niepokojące są również te drastyczne i zmieniające życie skutki nadużywania substancji psychoaktywnych. Ponadto substancje mogą wpływać na zdrowie psychiczne . Nadmierne spożycie alkoholu lub narkotyków może dodatkowo zaostrzyć depresję, stany lękowe i inne powszechne problemy psychiczne. W związku z tym poważnym problemem jest wpływ alkoholu i narkotyków na samopoczucie i ogólne poczucie szczęścia.

Oznaki wskazujące, że dziecko lub nastolatek używa narkotyków lub alkoholu

Rodzice lub opiekunowie mogą czasami spojrzeć na swoje dzieci i stwierdzić, kiedy zażywały one substancje psychoaktywne, ale nie zawsze jest to takie proste. Dzieci zażywające narkotyki lub pijące w dzieciństwie nie zawsze są tak oczywiste, jak mogą sądzić dorośli, dlatego znajomość oznak może pomóc. Niektóre znaki obejmują:

Duże zmiany nastroju

Chociaż można spodziewać się pewnych wahań nastroju w okresie dojrzewania, opiekunowie powinni zwracać uwagę na wszelkie drastyczne zmiany. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli ich nowy nastrój nigdy wcześniej nie był wyrażany lub powoduje nietypowe reakcje na normalne doświadczenia.

Bycie skrytym

Nastolatki chcą mieć poczucie prywatności w swoim życiu dla osobistych uczuć i doświadczeń, ale przesadne zachowanie – na przykład odmowa powiedzenia, dokąd się wybierają – należy uznać za znak.

Czerwone oczy, zapach dymu lub alkoholu

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia, czy dziecko zażywa narkotyki lub alkohol, jest zwrócenie uwagi na jego wygląd lub zapach. Warto przynajmniej zbadać zapach konkretnej substancji, ponieważ może ona kręcić się w pobliżu dzieci, które piją lub zażywają narkotyki przez nieletnich.

Ciągłe bycie chorym

Ponieważ substancje mogą osłabiać układ odpornościowy, ograniczając sen i zwiększając interakcję z innymi ludźmi, osoby zażywające substancje mogą regularnie chorować. Dzieci z chorobami przewlekłymi należy zawsze zabierać do lekarza na niezwłoczne badanie. Jednakże rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na choroby i ich częstość występowania, zwłaszcza jeśli pojawiają się losowo.

Oczywiście znaki te nie są ostateczne i nie uzasadniają wyciągania pochopnych wniosków. Jednakże wiedza o niektórych oznakach używania substancji psychoaktywnych może pomóc dorosłym w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących rozmów z dziećmi.

O autorze