Ekspozycja okien ma ogromny wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i domowy budżet. Planując budowę, warto dokładnie przemyśleć usytuowanie domu na działce oraz rozmieszczenie okien względem kierunków świata. Odpowiednie rozplanowanie tych elementów zapewnia optymalny poziom nasłonecznienia w poszczególnych pomieszczeniach, co ma ogromne znaczenie dla komfortu i funkcjonalności budynku.

Usytuowanie domu na działce a kierunki świata

Usytuowanie domu względem kierunków świata wpływ na poziom naturalnego światła wpadającego do pokoi. Okna pełnią trzy istotne funkcje – dopełniają wygląd zewnętrzny budynku, łączą wnętrze z otoczeniem oraz zapewniają komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. Ich odpowiednie rozmieszczenie wpływa zatem na te aspekty, poprawiając lub pogarszając nasze samopoczucie.

Duża ilość światła jest idealna w salonie czy domowym gabinecie, bowiem pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Planując rozmieszczenie okien, warto także rozważyć kwestie aranżacyjne, aby unikać problemów z refleksami słonecznymi na monitorze czy telewizorze. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, zapewniona przez przeszklenia po obu stronach pokoju minimalizuje ryzyko namnażania się bakterii i grzybów.

Jak rozmieścić okna w domu? Podstawowe zasady

Natężenie światła wpadającego do pomieszczeń jest związane z usytuowaniem okna względem kierunków świata. Aby ograniczyć straty energii cieplnej zimą, większość okien powinna znajdować się na ścianach najbardziej nasłonecznionych. W domach energooszczędnych najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na ścianie południowej oraz zachodniej, a najmniej na ścianie północnej.

Pokój dzienny

Pokój dzienny to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu, dlatego ważne jest, aby był on jak najlepiej doświetlony. Okna umieszczone od strony południowej zapewniają naturalne światło aż do późnych godzin wieczornych, co pozwala zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu. Połączony z tarasem lub ogrodem pokój dzienny od strony południowej pozwala również na oszczędności w oświetleniu zewnętrznym. Warto jednak pamiętać, że duże przeszklenia mogą powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem, dlatego warto przemyśleć zakup zasłon okiennych odbijających promienie słoneczne.

Sypialnia

Rozmieszczenie okien w sypialni powinno zależeć od trybu życia mieszkańców. Rankiem słońce może zapewnić dodatkową energię, ale wieczorem może wpływać negatywnie na wypoczynek. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien na wschodniej lub południowej ścianie.

Kuchnia i łazienka

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie temperatury są zazwyczaj wyższe, dlatego lepiej unikać nadmiernego nasłonecznienia. Okna w kuchni powinny znajdować się od strony północnej lub wschodniej, aby uniknąć przegrzewania pomieszczenia latem. Łazienka, spiżarnia czy inne domowe zaplecze nie wymagają dużej ilości naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien od strony północnej lub całkowite zrezygnowanie z okien w spiżarni, aby chronić przetwory przed promieniami słonecznymi.

Wybierz swoje wymarzone okna! Eko-Okna – okna Poznań!

O autorze

Publikuję tylko i wyłącznie artykuły sponsorowane.