Gramofon to propozycja dla koneserów, którzy pragną słuchać ulubionych utworów inny, bardziej tradycyjny sposób. Niedawno muzyka na płytach winylowych wróciła do łask, a korzystanie z tego nośnika jest czymś dobrze widzianym. Jeśli lubisz styl retro, to może być rozwiązanie dla ciebie. W epoce muzyki ze streamingu online, kręcąca się płyta wydaje się bardzo ciekawą alternatywą. Jaki gramofon kupić? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki i listę polecanych modeli!

Zakup gramofonu – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz kupić gramofon, wiedz, że będziesz mieć naprawdę duży wybór. Taki sprzęt audio oferuje wielu producentów, lecz nie każdy zapewnia dokładnie te same możliwości.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając specyfikację dostępnych gramofonów?

  • Metoda działania – ze względu na sposób uruchamiania można podzielić gramofony na manualne i automatyczne. W modelach manualnych – po uruchomieniu sprzętu – talerz zaczyna się obracać, a zadaniem użytkownika jest umieszczenie ramienia z igłą na płycie. W modelach automatycznych igła samoczynnie znajduje się we właściwym miejscu po wciśnięciu właściwego przycisku.
  • Wymiary i wygląd – gramofon może być zarówno dużym urządzeniem, które będzie rzucać się w oczy, jak również niewielkim sprzętem dyskretnie spoczywającym na półce. W obudowie może dominować zarówno metal, jak i drewno. Wybierz taki wariant, który najlepiej wpisuje się w twój gust.
  • Dodatkowe funkcje – odtwarzanie płyt winylowych to najważniejsze zadanie gramofonu, jednak może mieć także inne zastosowanie. Istnieją modele z wbudowanym modułem Bluetooth czy łączem USB, a także takie odtwarzające stacje radiowe.

Ranking gramofonów

Poniżej prezentujemy wybrane modele gramofonów. Zobacz, który z nich najbardziej przypadnie ci do gustu!

  • Gramofon LENCO TT-10 – to przykład kompaktowego, walizkowego gramofonu, który będzie idealny dla początkujących, którzy nie chcą wydawać dużych pieniędzy. Czemu walizkowy? Ponieważ konstrukcja jest zamykana w niewielkiej walizce, dzięki czemu łatwo można przenosić go z miejsca na miejsce. Do wyboru są dwie prędkości obrotów – 33 lub 45. Dwa wbudowane głośniki mają moc 8 W. Waga to niecałe 2,5 kg.
  • Gramofon LENCO LS-50WD – ten elegancki gramofon wyróżnia się wizualnie na tle innych propozycji. Jasne drewno znakomicie kontrastuje z czarnym talerzem i nóżkami o tym samym kolorze. Mocną stroną opisanego modelu jest wyjście USB, dzięki któremu można połączyć urządzenie z komputerem i przekonwertować pliki zapisane na płycie na format cyfrowy, a następnie zgrać je na dysk.
  • Gramofon AUDIO-TECHNICA AT-LP60XUSB trzecia propozycja to model o podobnych funkcjach, jednak całkiem innym wyglądzie. Zamiast drewnianej obudowy mamy tutaj metalową, minimalistyczną konstrukcję. W konwersji plików pomaga wyjście USB. Jest także regulacja obrotów i pokrywa chroniąca przed kurzem.
  • Gramofon DENON DP-29F – w tym gramofonie nie trzeba uruchamiać igły manualnie. Proces jest zautomatyzowany, więc wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by można było usłyszeć dźwięk. Jest tu też opcja regulacji prędkości obrotó Waga jest stosunkowo niska i sprzęt zajmuje niewiele miejsca, co będzie zaletą, gdy nie masz dużo przestrzeni.
  • Gramofon VICTROLA VTA-270B-ESP – ostatnia propozycja to bardzo wszechstronny sprzęt. Jako manualnie sterowany gramofon umożliwia odtwarzanie winyli na trzech różnych prędkościach. To jednak nie koniec możliwości tego urządzenia! Działa także jako odtwarzacz strumieniowy, łącząc się ze smartfonem przez Bluetooth. Co więcej, może czytać płyty CD, a także działa jak radio FM. Dzięki wyglądowi retro stanie się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Sprawdź wszystkie dostępne gramofony w sklepie MediaMarkt!

O autorze

Publikuję tylko i wyłącznie artykuły sponsorowane.