Ociekacz stanowi integralny element wyposażenia wielu modeli zlewów kuchennych. Niektórym osobom wydaje się on zbędny, zwłaszcza jeśli posiadają zmywarkę bądź w szafce nad zlewem mają zamontowaną suszarkę do naczyń. Wówczas zlew z ociekaczem faktycznie nie jest koniecznym akcesorium kuchennym, ale nadal może być przydatny, szczególnie dla miłośników kulinariów, którzy mnóstwo czasu poświęcają przygotowywaniu posiłków dla dużej rodziny. Ociekacz spełnia bowiem nie tylko swoją podstawową rolę, ale jest sprzętem wielofunkcyjnym, sprawdzającym się w wielu różnych sytuacjach.

Zlew z ociekaczem a komfort zmywania ręcznego

Ociekacz i odpowiednio dobrana bateria kuchenna stanowią elementy wyposażenia zwiększające komfort korzystania ze zlewu. Ociekacz przyda się zwłaszcza, jeśli nie masz do dyspozycji zmywarki i często myjesz naczynia ręcznie. 

Ale nawet jeżeli w wyposażeniu Twojej kuchni znajduje się elektryczny sprzęt do mycia naczyń, wiele akcesoriów kuchennych możesz zmywać jedynie manualnie. Dotyczy to w szczególności patelni teflonowych, garnków żeliwnych, platerowanych noży, widelców i łyżek oraz naczyń ze zdobieniami, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Do osuszenia z wody takich akcesoriów kuchennych bezpośrednio po umyciu przydatny okaże się właśnie ociekacz. 

Wbrew pozorom warto w niego zainwestować, także posiadając oddzielną suszarkę do naczyń. Wówczas ociekacz może sprawdzić się jako miejsce, w którym wstępnie osuszysz je przed ułożeniem na suszarce.

Ociekacz jako wielofunkcyjny element wyposażenia kuchni

Zlewozmywak kuchenny z ociekaczem posłuży Ci nie tylko do osuszania naczyń, ale również odsączania wody z umytych owoców i warzyw, odcedzania ugotowanych potraw czy wylewania resztek napojów. Dzięki specjalnym żłobieniom i własnemu odpływowi woda będzie z łatwością spływać bezpośrednio do kanalizacji. 

Ociekacze zintegrowane ze zlewem – odporne na działanie wysokich i niskich temperatur – warto też wykorzystać w charakterze powierzchni do rozmrażania produktów spożywczych oraz odstawiania gorących naczyń. W każdej kuchni przyda się miejsce, na którym można wygodnie rozmrozić wyjęte z zamrażarki mięso bądź owoce bez konieczności ścierania z blatu wody z roztopionego lodu, lub bezpiecznie postawić zdjęty z kuchenki garnek z podgrzanym daniem. 

Zlew z ociekaczem – doskonałe rozwiązanie do dużych kuchni

Zlew z ociekaczem to doskonały wybór w przestronnych kuchniach, których właściciele mają możliwość zamontowania sprzętu o sporych gabarytach. Jeśli dysponujesz takim wnętrzem, możesz zainwestować w zlew wyposażony w dwie komory i ociekacz. Jedna z komór posłuży Ci do składowania brudnych naczyń, druga do ich ręcznego mycia, a ociekacz przyda się do osuszenia czystych talerzy, kubków lub garnków. 

Nieco gorzej sprawdzają się zlewy z ociekaczem w kuchniach o małym metrażu, gdzie każdy skrawek przestrzeni roboczej jest na wagę złota. Wówczas ociekacz może zabierać cenne miejsce, które można by wykorzystać do innych celów. W mikroskopijnych wnętrzach decyzja o montażu zlewu z ociekaczem jest więc problematyczna. Podjąć ją musisz, uwzględniając potrzeby wszystkich domowników oraz starannie analizując wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Jeżeli zależy Ci na komfortowym osuszaniu naczyń i produktów spożywczych, dobrym wyborem może być jednokomorowy zlew z małym ociekaczem.

O autorze

Publikuję tylko i wyłącznie artykuły sponsorowane.